Edinburgh (Velká Británie)

Edinburgh

St Cuthbert's Church

St Cuthbert's Church

Edinburgh je po Londýnu nejnavštěvovanějším městem Spojeného království. Velkému turistickému zájmu se těší nejen díky svým úchvatným památkám, jejichž poznáváním se zvídavý cestovatel může dozvědět mnohé o dějinných eskapádách hrdého skotského národa, ale rovněž zásluhou přívětivé atmosféry, jež zde panuje a projevuje se například v mnoha festivalech, které se na území Edinburghu každoročně konají. Pokud i vy máte zájem nasát ovzduší populárního skotského města, mezi jehož syny krom jiných patří Arthur Conan Doyle, Sean Connery či Tony Blair, přistupte neprodleně k četbě následujících řádků.

Poloha

Poloha: jihovýchod Skotska, správní oblast Edinburgh, město leží na břehu Severního moře

Souřadnice: 55° 57' SŠ, 3° 13' ZD

Plocha: 262 km2


Obyvatelstvo

Populace: 477 660

Edinburgh - poloha na mapě

Edinburgh - Zajímavosti, památky

St Giles' Cathedral

St Giles' Cathedral

Nejznámější památkou skotské metropole, kterou rok co rok navštíví více než milión a čtvrt turistů, je beze vší pochybnosti Edinburgh Castle, tedy Edinburský hrad. První zmínky o pevnosti trůnící na skále nad městem sahají až do sedmého století a v současnosti zde mohou návštěvníci obdivovat korunovační klenoty, obří dělo z 15. století jménem Mons Meg, kámen Stone of Destiny, hrající významnou roli při korunovaci britského panovníka, fascinující sál Great Hall, nejstarší edinburskou stavbu St. Margaret’s Chapel a další pamětihodnosti. Za lístek opravňující ke vstupu do hradu zaplatí dospělý návštěvník 13 GBP.

Další důležitou stavbou Edinburghu je Palace of Holyroodhouse, sídlo panovníka. Britská královna zde na začátku každého léta tráví jeden týden, během kterého je turistům vstup zapovězen. Spojnici mezi Edinburským hradem a Palace of Holyroodhouse tvoří několik na sebe navazujících ulic, známých jako Royal Mile. Kromě již zmíněné St. Margaret’s Chapel připomeňme alespoň ještě jednu edinburskou sakrální stavbu, a sice protestantskou St. Giles' Cathedral, jejíž historie se píše od 12. století a která leží právě na Royal Mile.

Edinburský hrad

Edinburský hrad

V Edinburgu narazíme na nespočet zajímavých muzeí a galerií. National Museum of Scotland tvoří dvě v sousedství stojící budovy – moderní Museum of Scotland a starší Royal Museum. V National Gallery of Scotland na vás čekají sbírky děl od renesance do devatenáctého století a příznivci soudobé umělecké tvorby si přijdou na své ve Scottish National Gallery of Modern Art. Kultura však k návštěvníkům hlavního skotského města nepromlouvá pouze ve výstavních sálech prostřednictvím nehybných uměleckých výtvorů, Edinburgh je totiž známý celou řadou festivalů, přinášejících vzruch do ulic města. Mezi nejznámější veselice, které probíhají převážně v létě, patří Edinburgh International Festival, Edinburgh Fringe, Edinburgh International Film Festival či Royal Edinburgh Military Tattoo.

Kroky turistů rovněž často vedou do botanické zahrady a zoo, jejímž hlavním ternem je chov tučňáků patagonských.


Edinburgh - Doprava

Rušný vzdušný přístav Edinburgh Airport leží zhruba 10 kilometrů západně od centra. V letištní budově můžete počítat s obchody, bankomaty, úschovnou zavazadel, turistickými informacemi, WiFi internetem, restauracemi a autopůjčovnou. Pokud jde o hromadné dopravní prostředky, nabízí se pro cestu z letiště do města pouze autobus. Expresní spoj Airlink 100 jezdí v desetiminutových intervalech, do centra vás doveze za 25 minut a jednosměrná jízdenka vás přijde na 3,50 GBP. Service 35 společnosti Lothian Buses jezdí každou čtvrthodinu a vzdálenost mezi letištěm a centrem Edinburghu překoná cirka za hodinu, přičemž za jízdenku dáte 1,20 GBP. Cesta taxíkem trvá kolem 25 minut a stojí asi 20 GBP.


Edinburgh - Ubytování

Z nabídky ubytovacích kapacit si v hlavním skotském městě vybere zhýčkaný jedinec, stejně jako otrlý baťůžkář nelpějící na maximálním pohodlí. Kroky zástupců prvně jmenované sorty turistů nejspíše povedou do některého z pětihvězdičkových hotelů, například do edinburského Hiltonu, kde můžete za nocleh nechat 300 GBP. Pokud vyznáváte zlatou střední cestu, ve dvou a tříhvězdičkových hotelích v blízkosti centra seženete ubytování průměrně za 70 GBP za noc. Nejlevnější ubytování v Edinburghu naleznou nenároční cestovatelé v hostelech, kde získáte postel ve společném pokoji už od 10 GBP za noc.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 11.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Edinburgh

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist