Londýn (Velká Británie)

Londýn

Pohled na City of London

Pohled na City of London

Londýn, jedna z nejvýznamnějších světových metropolí, nabízí všem turistům nekonečné množství zážitků. Záleží jen na vás, jestli se při pobytu v hlavním městě Spojeného království spokojíte s návštěvou notoricky známých pamětihodností, nebo se spíše rozhodnete poznat rozmanitý život současných obyvatel pulzujícího multikulturního města nad Temží. Ať zvolíte jakoukoliv možnost, buďte si jisti, že Londýn vás nezklame.

Poloha

Poloha: jihovýchod Anglie, region Greater London, městem protéká řeka Temže

Souřadnice: 51° 31' SŠ, 0° 7' ZD

Plocha: 1 707 km2


Obyvatelstvo

Populace: 7 556 900

Londýn - poloha na mapě

Londýn - Zajímavosti, památky

Big Ben v noci

Big Ben v noci

Hlavní město historicky významné Velké Británie se může pyšnit nepřeberným množstvím památek, které stojí za zhlédnutí a na jejichž dokonalé poznání by turista potřeboval mnohonásobně větší množství času, než se mu obvykle během pobytu dostává. Pojďme si nyní přiblížit alespoň některé z nejvýznamnějších londýnských pamětihodností. Jednou z nejznámějších londýnských staveb je bezesporu Westminsterský palác, jehož součástí je hodinová věž Big Ben. Westminsterský palác je sídlem Parlamentu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a většina stavby v neogotickém stylu pochází z 19. století, kdy byl palác zrekonstruován po zničujícím požáru. Příznivci architektury si jistě rádi vychutnají pohled na Parlament z obřího vyhlídkového kola London Eye, které se tyčí na protějším břehu řeky Temže. V blízkosti Parlamentu se nachází Westminsterské opatství, tradiční místo korunovace a posledního odpočinku anglických panovníků. Oficiálním londýnským sídlem britského panovníka a místem konání akcí pořádaných dvorem je pak Buckinghamský palác. Oficiální sídlo britského premiéra byste našli v nedaleké Downing Street číslo 10.

Londýn je proslulý i svými náměstími, za všechny
Tower Bridge

Tower Bridge

tedy uveďme alespoň Piccadilly Circus s pověstnými neonovými reklamami a nezapomeňme ani na Trafalgar Square, kterému dominuje nepřehlédnutelný Nelsonův sloup. V oblasti Covent Garden vás čeká obchodní a zábavní centrum, Královská opera a od roku 2005 obdoba hollywoodského chodníku slávy – Ulice hvězd, která vás dovede až ke katedrále svatého Pavla, sídlu arcibiskupa londýnského. Budeme-li pokračovat dále podél řeky, dojdeme k pevnosti Tower of London, která sloužila především jako  žalář pro vězně z vyšších vrstev. Není bez zajímavosti, že v době druhé světové války se tamní zdi staly nedobrovolným domovem nacistického pohlavára Rudolfa Hesse. Pevnost dala jméno i vedle stojícímu zvedacímu mostu Tower Bridge.

Kromě památek je Londýn známý i svými muzei a galeriemi, připomeňme například Science Museum, Přírodopisné muzeum, Britské muzeum či populární Muzeum voskových figurín Madame Tussaud, ve kterém na vás čeká množství osobností, které se významně zapsaly do lidských dějin, ať už v pozitivním nebo negativním smyslu. Zanícení astronomové zase při návštěvě Londýna určitě neminou hvězdárnu v Greenwichi.

Londýn - Buckinghamský palác

Londýn - Buckinghamský palác

Jako správná metropole nabízí Londýn i mnoho možností, kterak trávit volný čas. V průběhu rušného dne, zasvěceného hektickému cvakání spouští fotoaparátu při cestě po památkách, ocení znavený cestovatel jistě možnost odpočinku v některém z londýnských parků. Nejznámějším z nich je určitě Hyde Park, nabízející jak sportovní vyžití, tak i možnost předvedení vlastních rétorských schopností ve Speakers' Corner. V Hyde Parku se rovněž konají monstrózní hudební koncerty. Fanoušci hudby si v Londýně obecně přijdou na své, protože kromě častých koncertů současných hudebních špiček je Londýn městem, kterým kráčely hudební dějiny. Za všechny vzpomeňme jen legendární nahrávací studio Abbey Road, kde natočili Beatles mnoho ze svých hitů. Londýn nabízí i mnoho divadelních scén a filmoví maniaci jistě rádi zhlédnou nějakou z filmových premiér v jednom z kinosálů na Leicester Square.

Stadion Wembley při západu slunce

Stadion Wembley při západu slunce

Kromě kultury platí Londýn i za město zaslíbené sportu. Mezi účastníky fotbalové Premier League patří londýnské kluby Arsenal, Chelsea, Tottenham Hotspur, West Ham United a Fulham. Vyjma fotbalových stánků výše uvedených týmů nesmíme zapomenout ani na chrám světového fotbalu, zrekonstruovaný stadión ve Wembley, který byl už svědkem mnoha sportovních bitev i kulturních událostí. Fanoušci tenisu mají své posvátné místo pro změnu ve Wimbledonu na dvorcích All England Club. Na závěr připomeňme ještě vyzdvižení hodnou stavbu The O2 Arena, která je dějištěm jak sportovních, tak kulturních akcí gigantických rozměrů.


Londýn - Doprava

Že je Londýn skutečně významným městem je patrno i z počtu mezinárodních letišť ležících na jeho území. Jmenujme tedy čtyři nejvýznamnější, kterými jsou Heathrow, Gatwick, Stansted a Luton.

Letadla na letišti Heathrow v Londýně

Letadla na letišti Heathrow v Londýně

Heathrow – nejvytíženější evropské letiště, zajišťující spojení s mnoha evropskými i mimoevropskými destinacemi, leží necelých 25 kilometrů západním směrem od centra města. Jakožto jeden z nejdůležitějších vzdušných přístavů na světě nabízí Heathrow cestujícím odpovídající služby, naleznete zde bankomaty, informační centra, obchody, restaurace, kavárny, WiFi připojení k internetu, úschovnu zavazadel, sprchy a půjčovny automobilů. K pohybu mezi jednotlivými terminály můžete využít bezplatné autobusy a vlaky. Váš přesun z letiště do centra může být uskutečněn několika způsoby. Prvním z nich je doprava metrem, kdy jízdenka stojí kolem 4 GBP a transfer trvá zhruba hodinu. Další možností je cesta vlakem Heathrow Express, která je sice o poznání rychlejší, ale zároveň dražší, a tak cestující za 15 minut trvající cestu zaplatí 18 GBP. Regionálním vlakům zdolání trasy mezi letištěm a nádražím Paddington v centru města zabere zhruba 30 minut a za lístek dáte necelých 8 GBP. Na trase Heathrow – Victoria Coach Station, což je autobusové nádraží ve středu města, jezdí autobusy společnosti National Express. Přesun zabere v optimálním případě cirka tři čtvrtě hodiny a jednosměrná jízdenka vám ulehčí zhruba o 7 GBP. Řidiči vozů taxi si za odvoz do města naúčtují od 45 do 70 GBP. Přímé spojení Heathrow s letišti Gatwick a Stansted je realizováno autobusy National Express. Pokud chcete k přesunu z Heathrow na Gatwick či Stansted využít železnici, počítejte s přestupy.

Gatwick – druhé nejvytíženější londýnské i britské letiště nalezneme 45 kilometrů jižně od centra Londýna a jeho vybavenost je obdobná, jako v případě Heathrow. Mezi severním a jižním terminálem pendluje vlak. Z letiště na londýnské nádraží Victoria jezdí přímý vlak Gatwick Express, cesta vám zabere zhruba 30 minut a jednosměrná jízdenka stojí 16,90 GBP. Transfer autobusem zajišťují například společnosti National Express či easyBus, cesta trvá kolem hodiny a čtvrt a lístek vyjde zhruba na 8 GBP. Částka zaplacená za taxík osciluje okolo 80 GBP.

Stansted – letiště Stansted leží necelých 50 kilometrů severovýchodním směrem od centra Londýna. Přesuny mezi terminály jsou realizovány letištním vlakem. Pro spojení s Londýnem je nejlepší využít vlaky společnosti Stansted Express, které jsou v centru za 45 minut a jedna jízda stojí 18 GBP. Cesta autobusem zabere sice téměř dvakrát více času, ale cena bývá oproti vlaku zhruba poloviční. Jízda taxíkem přijde cirka na 100 GBP.

Luton – letiště London Luton Airport leží 55 kilometrů severně od centra britské metropole. Spojení se středem města zajišťuje vlak, kterým se díky společnosti First Capital Connect ze stanice Luton Airport Parkway dostanete do centra Londýna zhruba za půl hodiny a cenu kolem 12 GBP. Cesta na vlakové nádraží ležící asi 2 kilometry od letiště je realizována bezplatnou autobusovou dopravou. Cesta autobusem přímo z letiště do centra zabere hodinu až hodinu a půl a u společnosti Greenline dáte za lístek 14 GBP. Vozy taxislužby vás do Londýna odvezou za cenu kolem 60 GBP.


Londýn - Ubytování

Výši částky zaplacené v Londýně za ubytování ovlivňuje řada faktorů, například poloha hotelu či míra požadovaného komfortu. Londýn je poměrně drahé město a na výdajích za ubytování je to znát. Pokud si potrpíte na luxus a chcete trávit své londýnské noci na pohodlných ložích luxusních pětihvězdičkových hotelů, jedna noc v hotelu Ritz vás může klidně přijít na 500 GBP. Pokoj v dvouhvězdičkovém hotelu lehce stranou nejrušnějšího centra seženete za 70 GBP. Všichni dobrodruzi a cestovatelé-baťůžkáři, hledající co nejlevnější ubytování v Londýně, se jistě spokojí s velkými společnými místnostmi v hostelech, které jsou k dispozici už od pěkných 12 GBP.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 14.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Londýn

01.06.2016 10:57 mAHULENA
193.86.96---

NA MŮJ VKUS JE TOHO AŽ MOC A NECHÁPU PROČ TOLIK LIDÍ (STRÁNEK NA INTERNETU) KOPÍRUJE FURT TO SAMÉ TOŠ MĚJTE SE ŠPATNĚ V TOM LONDONĚ A NAZDAR :P cha cha cha papalala

02.11.2015 15:06 Taťána Zemanová
---.hq.bluepeople.cz

Já jedu do Londýna . Dostala jsem to jako dárek od přítele. Ale jedu bez něj :-(

02.11.2015 15:03 Evelína
---.hq.bluepeople.cz

Tato stránka je super :-) .Zatím počasí bylo jak tady psali.:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) FAKT SUPER !!!

14.03.2014 12:02 Karel
88.208.94---

Chtěl bych jet :-D

30.05.2013 08:43 ANONYMKA
---.unet.cz

CHTĚLA BY JSEM TAM JET , LONDÝN JE SRAŠNĚ KRÁSNÝ DOUFÁM ŽE TAM NĚKDY POJEDU , PROSTĚ HO MILUJU :) :) :) :)

06.05.2013 12:57 Pipkaa
---.mesto-domazlice.cz

Anglie je mwesto, karalovstvi...:)

20.04.2013 17:44 Adelka
---.cust.sloane.cz

Dneska jsem v LOndyne a moc se mi tu libi nechci se vratit do čr je to tu superrr..

13.01.2013 13:08 Jarda
---.cedanet.info

Jarmene mluvíš jako debil... ty si asi velkej máčo..

13.01.2013 11:51 Jarmen
---.cedanet.info

Tak určíťě bylo to tam velmi hezké si myslím a rád bych se tam kouknul znovu...a jsem velmi rád že jsem tam byl :DD

13.10.2012 09:51 Anka
---.customer.medialine.cz

Každému doporučuji návštěvu Londýna,vrátili jsme se před týdnem a bylo to super.

04.10.2012 11:00 superman
---.static.spk.cz

chtel bych jet

03.09.2012 22:51 Mária D
---.87-197-147.telecom.sk

Ahoj, prosim daj mi svoj link, 12 10 ideme do londyna a radi vyuzijeme sluzby ceskoslovenskych taxikov.

19.08.2012 11:06 Marek
---.cust.vodafone.cz

My jsme si z výletu v Londýně přivezli spoustu zážitku a hlavně jsme byli překvapeni ochotou obyvatel Londýna, na doporučení kamaráda který tam už několik let žije jsme jsme na cestu z letiště využili služeb Andretaxi a mohu je jen doporučit, diky praktickym radam jejich řidiče jsme si ušetrily spoustu času a zbytečneho stresu.

15.01.2012 15:04 Kryst-off
---.14.broadband15.iol.cz

Tedka s rodiči do Londýna jedu rozhodl jsemse jen proto ze mi to kamarad doporučil prijmul jsem :)

10.12.2011 10:07 kollarova kristyna
---.net.upcbroadband.cz

moc se mi liby londyn.je peta meho brachy holka.

01.12.2011 15:04 Au Pair
---.13-2.cable.virginmedia.com

My už několik let jezdíme s Radkem z Rads Transfers. Jsou licencování a cenové dostupný. Mluví český tazke není problém se domluvit. Informací vám daj kolik snesete. My rezervujeme telefonicky na +447970288768 ale pokud jste mimo Anglii, tak asi bude lepší na mail info(zavinac)radstransfers.co.uk

25.08.2011 14:19 Lukas
---.as13285.net

Muzu jen doporucit vyuzily jsme sluzeb andretaxi a byli jsme mile prekvapeni jak servisem tak jejich profesionalnim pristupem.

11.08.2011 16:57 Ondrej
---.as13285.net

Nejvetsi Ceskoslovenska Taxi Sluzba v Londyne a okoli, jsme na trhu jiz radu let a nabizime kvalitni, profesionalni a spolehlivy servis za prijatelne ceny.Nejen ze vas spolehlive prepravime kam potrebujete,ale zaroven vam poskytneme spoustu rad at uz se to tyka informaci ohledne cestovani po Londyne, kam se vyplati zajit a co vydet, nakupu, nebo vyletu mimo Londyn ( Winsdor, Stonehenge atd.) pro ktere vam radi zajistime dopravu. Nevahejte a kontaktujte nas

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist