Manchester (Velká Británie)

Manchester

Manchester, Salford Quays

Manchester, Salford Quays

Manchester, srdce metropolitního hrabství Greater Manchester, se rozkládá v severozápadní části Anglie. Přestože má velmi dlouhou historii, sahající až do 1. století našeho letopočtu, zásadní krok k zaujetí výsostné pozice vlivného a bohatého města podnikl Manchester v čase průmyslové revoluce, tedy na konci 18. a v 19. století. Významnost města pro britskou ekonomiku v tomto období dějin dokumentuje i fakt, že Manchester byl místem, kde byla postavena první železniční stanice na světě. Páteř manchesterského hospodářství představovala v časech průmyslové revoluce zejména výroba textilu. Hospodářskou vyspělost a nepostradatelnost pro britský válečný průmysl si během druhé světové války uvědomovali nacisté a Luftwaffe tak město několikrát zasypala svými bombami. Kromě řady zničených průmyslových i historických staveb byla poškozena i manchesterská katedrála, jejíž oprava pak trvala 20 let. Současný Manchester je významným kulturním a hospodářským centrem, jehož střed je zapsán na seznamu památek UNESCO. Kromě zmíněné katedrály, s jejíž stavbou se započalo v 15. století, je další významnou budovou neogotická manchesterská radnice z druhé poloviny 19. století. Kosmopolitní a tolerantní město, jedním z jehož symbolů je od dob průmyslové revoluce manchesterská včela, je známé i díky dvěma fotbalovým klubům, jimiž jsou Manchester United a Manchester City.

Poloha

Poloha: severozápad Anglie, region North West England, město leží na soutoku řek Irwell, Irk a Medlock, jihem města protéká řeka Mersey

Souřadnice: 53° 28' SŠ, 2° 14' ZD

Plocha: 116 km2


Obyvatelstvo

Populace: 464 200

Manchester - poloha na mapě
 
Publikováno: 05.03.2011
Aktualizováno: 25.08.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Manchester

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist