Birmingham (Velká Británie)

Birmingham

Město v noci

Město v noci

Hospodářské centrum střední Anglie se v současnosti řadí do skupiny nejvíce navštěvovaných míst Spojeného království. Jaké jsou hlavní důvody tohoto trendu a co může očekávat turista, který zatouží poznat krásy druhého největšího britského města? Tvář metropole regionu West Midlands se v průběhu posledních dekád výrazně proměnila, a to v podobném stylu, jaký můžeme pozorovat u většiny tradičně průmyslových zón západní Evropy. Šedivé a čoudící továrny ustoupily do pozadí a Birmingham rozkvetl v rozmanité město plné moderních staveb a obyvatel ze všech koutů světa.

Poloha

Poloha: středozápad Anglie, region West Midlands

Souřadnice: 52° 29' SŠ, 1° 54' ZD

Plocha: 268 km2


Obyvatelstvo

Populace: 1 016 800

Birmingham - poloha na mapě

Birmingham - Zajímavosti, památky

Council House

Council House

I když  první zmínky o Birminghamu sahají hluboko do historie, za svou současnou pozici veledůležitého města vděčí metropole regionu West Midlands rozvoji, který byl nastartován průmyslovou revolucí v 18. století. Od tohoto období význam Birminghamu stále vzrůstal, až se z něj stalo průmyslové srdce celého Spojeného království. Jeho jedinečný význam pro britské hospodářství mu však do značné míry podepsal ortel ve druhé světové válce, kdy se, právě kvůli zásadnímu podílu na průmyslové produkci Spojeného království, stával častým terčem německých bombardérů. Přestože Birmingham utrpěl vážné ztráty, mnohé z jeho památek byly rekonstruovány, případně na místě zničených pamětihodností vyrostly nové, moderní budovy tvořící dnešní tvář města. Ačkoliv si Birminghamem nerazí cestu žádná velká řeka, má vodní živel pro jeho celkových charakter  podstatný význam. Centrum města, kupříkladu v oblasti Brindleyplace, je totiž protkáno sítí kanálů, jejichž celková délka se blíží k šesti desítkám kilometrů. Tato lidmi vytvořená soustava průplavů sloužila původně k průmyslovým účelům, avšak díky úpravám provedeným v osmdesátých letech dvacátého století se stala vyhledávanou turistickou atrakcí.

Birmingham se může pochlubit mnoha zajímavými muzei a výstavními síněmi, za všechny jmenujme Birmingham Museum & Art Gallery, kde na návštěvníky čekají obrazy namalované od 14. do 21. století a rovněž umělecká díla z období starověku. Další muzejní exponáty nalezneme mimo jiné v Aston Hall, sídle ze 17. století, či v Blakesley Hall, jedné z nejstarších birminghamských budov, postavené v 16. století v tudorovském stylu. Pokud vás více než umění zajímá věda, navštivte muzeum jménem Thinktank, součást moderního komplexu Millennium Point, ve kterém budete moci přijít na kloub vědeckým otázkám minulosti, současnosti i budoucnosti. V National Sea Life Centre se můžete kochat pohledem na vodní živočichy v obřím akváriu. Ten, jehož obsesí je čokoláda, zavítá jistě do muzea Cadbury World, mapujícího historii této laskominy.

Přímo na území Birminghamu či v jeho aglomeraci nalezneme i velké množství parků,vyvažujících jeho jinak převážně industriální ráz. Největším z nich je Sutton Park, ležící 10 kilometrů severně od centra. Rozmanitou flóru můžete obdivovat i v birminghamských botanických zahradách, jež se nalézají takřka přímo ve středu města.

Obchodní dům Selfridges

Obchodní dům Selfridges

Vzhledem k pestré etnické a tedy i náboženské skladbě birminghamského obyvatelstva nikoho nepřekvapí, že se zde nachází rozličné sakrální stavby. Křesťanské církve reprezentují anglikánské chrámy St. Philip's Cathedral či St. Martin in the Bull Ring, římskokatolická St. Chad's Cathedral a pravoslavná Birmingham Orthodox Cathedral. Muslimové docházejí do Birmingham Central Mosque, sikhům slouží Gurdwara Sahib a židé se modlí v Singers Hill Synagogue. Své duchovní stavby mají v Birminghamu i hinduisté a buddhisté.

Nejdůležitější čtvrtí Birminghamu je z hlediska byznysu Bull Ring. Tato oblast byla centrem obchodníků již ve středověku a svou základní charakteristiku si podržela až do dnešních dnů. Do čtvrti Bull Ring by si měli najít cestu nejen vášniví shopaholici, ale i ctitelé moderní architektury, neboť zdejší dominantu tvoří budova obchodního domu Selfridges, za jejíž podobou stojí Jan Kaplický, respektive jeho studio Future Systems.

Závěrem upozorněme ještě na některé další zajímavé stavby na území Birminghamu. Jedná se především o budovu knihovny na Centenary Square, koncertní síň Birmingham Town Hall na Victoria Square a Council House, sídlo městské rady, stojící tamtéž. Sportovní fanoušky zaujme stadión Villa Park, na kterém hraje své domácí zápasy Aston Villa F.C., nejúspěšnější birminghamský fotbalový klub.


Birmingham - Doprava

Lodě na kanále

Lodě na kanále

Letiště Birmingham International Airport leží asi 12 kilometrů jihovýchodním směrem od centra města a patří mezi nejvytíženější vzdušné přístavy Spojeného království. Disponuje dvěma terminály, ve kterých mohou cestující navštívit řadu restaurací a obchodů a využít služeb renomovaných autopůjčoven. Dále se zde nalézá úschovna zavazadel, bankomaty, zdravotnické zařízení a modlitební místnost. Pokud jde o hromadné dopravní prostředky, pro cestu z letiště do města je možné použít vlak a autobus. Cesta vlakem ze stanice Birmingham International do centra zabere maximálně 20 minut a lístek stojí 3,10 GBP. Letištní budovy dělí od stanice Birmingham International vzdálenost pěti set metrů, k jejímuž překonání využijte bezplatný Air-Rail Link. Autobusům to do centra trvá zhruba 25 minut a jízdenka přijde na 1,70 GBP. Za taxík zaplatíte přes 20 GBP.


Birmingham - Ubytování

Ceny ubytování v druhém největším britském městě jsou relativně příznivé. V nejdražších birminghamských hotelích můžete za nocleh nechat klidně 300 GBP, pokud však nejste přehnaně náročným cestovatelem a stačí vám ubytování v dvouhvězdičkovém hotelu, lze jej bez problémů sehnat za 40 GBP. Nejlevnější ubytování v Birminghamu poskytují hostely, ve kterým můžete na posteli ve společném pokoji přespat za již za 13 GBP.

 
Publikováno: 19.01.2011
Aktualizováno: 12.02.2011
Autor: Jan Brož

Diskuze: Birmingham

V diskusi zatím není žádný komentář...

Vaše jméno
Komentář
Přidat komentář
© 2008-2024 TripZone.cz ®, CMC Online s.r.o. Jakékoliv užití textů vč přepisů, užití obrázků a dalšího obsahu je bez předchozího písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
Kontakt  Nahlásit Chybu
 
TOPlist